Co można dodać do OC?

Ustalonego ustawą zakresu ochrony obowiązkowego ubezpieczenia OC nie można zmienić, więc towarzystwa ubezpieczeniowe o względy klientów walczą przede wszystkim ceną. Poza atrakcyjną składką zachętą mogą być również pakiety dodatkowych usług dołączane do polisy.

OC musi mieć każdy posiadacz pojazdu mechanicznego (m.in. samochodu, motocykla czy motoroweru). Szczegółowe zasady działania polisy, na które, co warto podkreślić, ubezpieczyciele nie mają wpływu, zostały zapisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dzięki OC kierowcy, którzy spowodowali wypadek mogą liczyć na swoje towarzystwo ubezpieczeniowe, na którym spoczywa odpowiedzialność za zrekompensowanie poszkodowanemu poniesionych strat. Jak łatwo się domyślić, w podstawowym zakresie ubezpieczenie samochodu jest identyczne we wszystkich firmach.

Jak w tej sytuacji o klientów walczą ubezpieczyciele? Przede wszystkim używają do tego ceny. Każdy bez wyjątku właściciel pojazdu może być pewien, że jeśli skorzysta z porównywarki ubezpieczeń, znajdzie w niej dla siebie zarówno bardzo drogą, jak i o wiele tańszą ochronę. Sprawdzenie, ile kosztuje polisa OC w kilkunastu firmach jest więc gwarancją oszczędności – nieraz w portfelu zostaje nawet kilkaset złotych, a w przypadku kierowców ze szkodami jeszcze więcej. Cena jest więc ważna, ale kupując OC na samochód warto pochylić się nieco bardziej nad dodatkami, jakie można dołożyć do podstawowej ochrony.

Aby przyciągnąć klientów ubezpieczyciele bardzo często decydują się na włączanie do ubezpieczenia OC dodatkowych usług. Część z nich jest darmowa, za inne trzeba dopłacić. Najpowszechniejszym „gratisem” z pewnością jest tzw. pakiet ubezpieczeń pomocowych, czyli assistance. Ta usługa uprawnia do skorzystania ze wsparcia m.in. w przypadku unieruchomienia pojazdu – np. zapewnia holowanie po kolizji lub wypadku. Przeglądając oferty takich firm jak Link4, Gothaer, Aviva czy Proama, na pewno znajdziemy informacje na temat dodatku w postaci assistance. W tym kontekście warto pamiętać o tym, że zakres ubezpieczenia pomocowego nie jest już jednak identyczny w każdym towarzystwie. Dlatego przy zakupie trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, co dokładnie dostajemy wraz z OC na samochód. Trzeba też pamiętać o dodatkowej opcji rozszerzenia pakietu assistance (zazwyczaj już za dopłatą) np. o pomoc przy awarii, wynajem auta zastępczego lub holowanie w większej odległości od domu.

Na tym jednak nie koniec. Ubezpieczenie OC można też rozbudować m.in. o NNW (należy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia!), ubezpieczenie kluczyków i szyb samochodowych, a niekiedy także ochronę utraty zniżek (w ofercie m.in. PZU czy ERGO Hestii), pomoc prawną w ruchu drogowym czy pakiet antykradzieżowy.

O szczegółach dotyczących wszystkich opcji rozszerzenia podstawowej zakresu ubezpieczenia samochodu OC można przeczytać w naszym poradniku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s